GO FORD GO ELECTRIC

Samochód elektryczny – kupować czy nie? Sprawdzamy

Materiał promocyjny

Elektryczna rewolucja w branży trwa od dłuższego czasu. Wiele osób wciąż nie ma jednak pewności, czy warto już kupić samochód elektryczny. Modele, które na rynek wprowadził jeden z najbardziej uznanych producentów dowodzą, że nowa generacja pojazdów ma już wszystko, o czym marzyli kierowcy. Duży zasięg, niesamowite osiągi, łatwość ładowania, komfort, bogate wyposażenie i innowacje znane z segmentu najdroższych pojazdów Dlaczego zatem warto kupić samochód elektryczny? Nie tylko przez to, że jest ekologiczny, trendy a jego eksploatacja jest tańsza.

Branża motoryzacyjna przechodzi w ostatnich latach jedną z najbardziej istotnych rewolucji w swojej historii. Wszystko za sprawą samochodów elektrycznych, które zaczynają wypierać tradycyjne. Oferta producentów jest wyjątkowo bogata, konkurencja spora. Dlatego w dyskusji o tym, czy auta elektryczne są już na tyle dojrzałe, by spełnić nasze potrzeby, łatwo się zgubić. Tymczasem atuty aut elektrycznych są niepodważalne. Co dobitnie udowodnił jeden z producentów.

Elektryczna rewolucja trwa od dekad. Czas skorzystać z dojrzałych owoców rewolucji

Ale po kolei. Dlaczego w ogóle warto kupić samochód elektryczny? Po pierwsze dlatego, że producenci oferują dziś modele niezwykle zaawansowane technologicznie. Nic dziwnego, skoro komercyjne samochody zelektryfikowane są dostępne od niemal 30 lat. Czy auta spalinowe z połowy lat 90 uznalibyśmy dziś za wzór nowoczesności? Czy napędy nie rozwinęły się przez te dziesięciolecia? Podobny, jeśli nie większy, postęp dokonał się na rynku samochodów elektrycznych.

Skąd jednak pęd do elektrycznej rewolucji w branży? Dlaczego świat motoryzacji chce zastąpić starego poczciwego spalinowca? I tu łatwo znaleźć analogię – dziś nikt chyba nie wyobraża sobie regularnych podróży parowozem. Samochód elektryczny jest naturalnym ogniwem w ewolucji samochodów. Kolejnym etapem, który pozwala wciągnąć osiągi i innowacje na zupełnie inny poziom.

E-Transit

Dowiedz się więcej

konfigurator dostępny wkrótce

Miejski

Skonfiguruj

Prestiżowy

Skonfiguruj

Sportowy

Skonfiguruj

Komfortowa

Skonfiguruj

Sportowa

Skonfiguruj

Elegancka

Skonfiguruj

Komfortowa

Skonfiguruj

Sportowa

Skonfiguruj

Elegancka

Skonfiguruj

Elegancki

Skonfiguruj

Sportowy

Skonfiguruj

Luksusowy

Skonfiguruj

Stylowa

Skonfiguruj

Rodzinna

Skonfiguruj

Sportowa

Skonfiguruj

Opłaca się tobie, opłaca się planecie. Samochód elektryczny to niższe koszty. Teraz z dopłatą

Nie bez znaczenia jest też ekologia. Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla stało się oficjalnym celem wielu firm, dodatkowo ściśle określone wytyczne w tym zakresie wyznaczają rządy krajów europejskich. Od odejścia od paliw tradycyjnych, benzyny, ropy, gazu, w zasadzie nie ma już odwrotu. Naukowcy nie mają wątpliwości, że na dalszą emisję gazów cieplarnianych naszej planety po prostu nie stać. Transport drogowy jest tymczasem źródłem ponad 20 proc. emisji CO2 a samochody w aglomeracjach miejskich odpowiadają tak jak w Warszawie za niemal 60% smogu.

Samochody elektryczne są popularne z jeszcze jednej przyczyny. Znacznie niższych kosztów eksploatacji. Energia elektryczna jest tańszym „paliwem” od benzyny czy ropy. Nie bez znaczenia jest też możliwość ładowania samochodu z własnego gniazdka czy też obniżenie kosztów do absolutnego minimum przy instalowaniu paneli fotowoltaicznych.

Kolejny argument za zakupem samochodu elektrycznego to możliwość uzyskania gwarantowanej przez rząd dopłaty. Obniża ona cenę pojazdu o nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Fot. Materiały promocyjne

Samochód elektryczny nowej generacji. Od giganta, bez którego nie byłoby współczesnego rynku

Samochody elektryczne są dziś uosobieniem najwyższych osiągnięć branży. Jednym z producentów, który udowodnił to jest Ford wprowadzając na rynek wyjątkowy, bo całkowicie elektryczny SUV. Ikoniczny Ford Mustang stał się elektrycznym Fordem Mustang Mach-E o jeszcze lepszych osiągach, eleganckim wnętrzu i przykuwając u wagę niebywale dynamiczną, sportową a zarazem futurystyczną, pełną niuansów bryłą, zachowująca jednak to co w Mustangu zawsze kochaliśmy.

Pod charakterystyczną, długą i wysoką maską inżynierowie umieścili niezwykle wydajny silnik i pojemną baterię, dzięki którym – w zależności od wariantu – można osiągnąć aż 600 km zasięgu. Wrażenie robi też moc wynosząca od 264 do 351 KM– w wersjach podstawowych (Mustang Mach-E w wersji AWD z baterią 98 kWh przyspiesza do setki w 5,1 sekundy zapewniając natychmiastowy dostęp do maksymalnego momentu obrotowego wynoszącego do 580 Nm), jak i GT rozpędzającego się do pierwszej setki w zaledwie 3,7 s przy momencie obrotowym dochodzącym aż do 860 Nm. Osiągi wersji GT pozwoliły na nazwanie jej najszybciej przyspieszającym seryjnie produkowanym Fordem Mustangiem w historii. Nic dziwnego, skoro pod maską drzemie „potwór” o mocy aż 487 KM.

Ford zadbał o to, by elektryczny samochód był gotowy do podróży wyjątkowo szybko. Szybkie ładowanie (150 kWh) pozwoli „zatankować” energii na 119 km podróży w nawet. 10 minut. Prosta w użyciu domowa ładowarka Ford WallBox pozwoli naładować do pełna pojazd podczas np. nocnego wypoczynku – w mniej jak osiem godzin.

Awangarda formy, komfortu i luksusu

Ford E-Mustang to nie tylko jeden z najlepiej zaprojektowanych samochodów, nawiązujący do legendarnego modelu, który od dziesięcioleci jest dla wielu ikoną motoryzacji. To również dowód na to, jak wielki postęp technologiczny dokonał się w branży.

Oprócz mnóstwa przestrzeni i pięknego minimalistycznego designu we wnętrzu znajdziemy też ultranowoczesny ekran na środkowej konsoli oraz wygodny pokazujący podczas jazdy tylko niezbędne informacje wyświetlacz umieszczony za kierownicą. Intuicyjny, dotykowy system SYNC 4A pozwala sterować większością funkcjonalności samochodu oraz wieloma systemami komunikacji i rozrywki. Nawigacja, oświetlenie, klimatyzacja, audio, są pod pełną kontrolą.

Nowoczesność widać też w technologiach, które poprawiają bezpieczeństwo. Inteligentne systemy autnomicznej jazdy drugiego poziomu pozwalaja między innymi na automatyczne parkowanie, wykrywanie przeszkód i pieszych, omijanie przeszkód, utrzymanie pasa ruchu, monitorowanie martwego pola z blokadą zmiany pasa ruchu jeśli z boku znajduje się inny jadący samochód. To tylko jedne z niewielu rozwiązań, które zastosowano w pojeździe i które dostępne są w standardowym wyposażeniu samochodu. Kierowcy docenią też możliwość wyboru jednego z trzech trybów jazdy od cichej i spokojnej po dynamiczną, sportową i nieokiełznaną, doskonałość adaptacyjnego zawieszenia Magneride, czy innowacyjny system kontrolowania pojazdu za pomocą jednego pedału. System One Pedal Drive nie tylko zadba o płynną jazdę powodując, po zdjęciu nogi z gazu zmniejszenie prędkości ale też zapewni optymalne odzyskanie energii z hamujących kół, która zostanie następnie przekazana do baterii. Dzięki tej technologii żywotność klocków hamulcowych zostanie maksymlanie wydłużona a hamulec potrzebny jest tylko w sytuacji nagłej lub nietypowej takiej jak zjazd ze stromego wzniesienia, czy niespodziewana sytuacja na drodze spowodowana przez innych uczestników ruchu.

Ford nie zapomniał też o miłośnikach brzmienia wolnossącego silnika V8 tworzące jego elektryczny odpowiednik, który w każdej chwili można wyłączyć, jeśli pragniemy ciszy i spokoju.

Elektryczna rewolucja także dla firm

Ford ma też odpowiedź na pytanie: Czy warto kupić samochód elektryczny do firmy. Sprawdzi się w niej nie tylko mogący pełnić rolę wizytówki, dynamicznej technologicznej i prężnie rozwijajacej się firmy Fordm Mustang Mach-E, ale i przełomowy dla całego rynku pierwszy elektryczny samochód dostawczy. Ford E-Transit, podobnie jak SUV, robi wrażenie osiągami. 309 km na jednym ładowaniu pozwoli na załatwienie większości spraw, które stoją przed właścicielem firmy. Do tego należy dodać 269 KM mocy, i moment obrotowy wynoszący 430 Nm i otrzymujemy samochód użytkowy, który bezpiecznie dowiezie każdą przesyłkę niezależnie od warunków panujących na drodze.

Powód, by zdecydować się elektrycznego samochód dostawczy, może być też zupełnie pragmatyczny. To spora dopłata. Rząd wspierając rozwój elektromobilności dopłaca bowiem do każdego samochodu elektrycznego. Ten model kwalifikuje się do największej dotacji sięgającej ok. 70 tys. zł.

Przełomowy elektryk pozwoli też na spore oszczędności, szczególnie, jeśli w firmie wykorzystywanych jest wiele pojazdów. Koszty utrzymania w perspektywie trzech lat mogą być nawet o 40 proc. niższe. Na oszczędności przekładają się mniejsze ilości części eksploatacyjnych do wymiany w trakcie użytkowania pojazdu ale też obniżona awaryjność, dzięki której samochód mniej czasu spędza w warsztacie, a więcej w trasie, dzięki czemu na siebie zarabia.

Kolejne korzyści ekonomiczne to oszczędności wynikające z kosztu przejechania 100 km s. Przy średnim koszcie 0,67 kWh to mniej jak 15 PLN co w skali roku dla np. 30 tys przejechanych kilometrów może dać nawet 20 tys. zł oszczędności.

Ford E-Transit został zaprojektowany tak, by spełnić wymagania wielu branż – producent stworzył aż kilkadziesiąt wersji samochodu różniących się wysokością, szerokością, ładownością. A przewieźć dostawczym elektrykiem można całkiem sporo, bo nawet 1,76 tony zapakowane w kubaturze wynoszącej 15,1 m3.

Fot. Materiały promocyjne

Argumentów, by wybrać właśnie samochód Forda, jest więcej. Inżynierowie zadbali bowiem o to, by auto dawało właścicielowi więcej. Stąd chociażby obecność ważnego modułu ProPower Onboard. Umożliwia on zasilanie narzędzi, oświetlenia i różnego rodzaju innych urządzeń. Dwa gniazdka zapewniają łączną moc 2,3 kW, a energia czerpana jest z baterii samochodu. Praca w terenie, tam, gdzie akurat nie ma elektryczności, albo gdzie jej doprowadzenie wymagałoby setek metrów kabli, jest dzięki temu wygodna.

E-Transit

Dowiedz się więcej

konfigurator dostępny wkrótce

Miejski

Skonfiguruj

Prestiżowy

Skonfiguruj

Sportowy

Skonfiguruj

Komfortowa

Skonfiguruj

Sportowa

Skonfiguruj

Elegancka

Skonfiguruj

Komfortowa

Skonfiguruj

Sportowa

Skonfiguruj

Elegancka

Skonfiguruj

Elegancki

Skonfiguruj

Sportowy

Skonfiguruj

Luksusowy

Skonfiguruj

Stylowa

Skonfiguruj

Rodzinna

Skonfiguruj

Sportowa

Skonfiguruj

Wygodę zapewnia też bogactwo dodatków i funkcji dostępnych w wersji podstawowej. Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy, obciążenia, ryzyka wywrócenia pojazdu czy utrzymania stabilności na zakrętach otrzymamy bez żadnych dopłat. Podobnie jest w przypadku systemu kontroli pasa ruchu, - systemu monitorowania koncentracji kierowcy. Tempomat czy system monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach z funkcją ostrzegania również dostępne są bez żadnych dopłat.

Samochody elektryczne Forda są więc jasnym dowodem na to, że elektryczna rewolucja osiągnęła wyjątkowy poziom. Innowacyjne, tańsze w eksploatacji napędy połączono tu z wieloma technologiami znanymi z najdoskonalszych modeli spalinowych.

Producent też udowodnił, że wciąż oferuje rozwiązania i produkty o topowych możliwościach zarówno jeśli chodzi o osiągi jak również jakość wykonania czy zastosowane innowacyjne rozwiązania technologiczne.

Dowiedz się więcej o elektromobilności
wróć do strony głównej
  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

+

Ford Mustang Mach-E

SKONFIGURUJ

Rozwiń